Hudba pomáhá

Milion pro sousedy

V březnu jsem uzavřeli sbírku své osmnácté sezóny. Rodině Vopálkových z Litomyšle míří více než jeden milion dvě stě tisíc korun na nákup nového auta.

„Je za námi ročník s největší návštěvností i největším výtěžkem, komentuje závěr koncertní šňůry ředitel festivalu Karel Telecký. „Avšak výše získané částky nebude jistě jediným, na co budeme vzpomínat,“ dodává s úsměvem. Na konto Vopálkových z Litomyšle odešla částka 1 225 168 Kč. Za největší sumu v historii festivalu pořídí rodina nové, speciálně upravené auto. Se svým synem Mílou tak budou moci konečně vyrazit i na delší vzdálenosti a velikost auta výrazně urychlí obtížné balení mnoha Mílových pomůcek.

Milan Vopálka junior se narodil se vzácným genetickým onemocněním – rhizomelickou chondrodysplazií. Ta je příčinou opožděného motorického a mentálního vývoje, zkrácení končetin a dalších přidružených obtíží. Pro aktuální život Vopálkových je však nejsložitější přísný režim stravování. To probíhá výhradně ve speciální stoličce, formou mixované stravy, ve zhruba dvouhodinových intervalech a navíc s ne vždy spolupracujícím Mílou. „Do nové dodávky se vejde židlička a velikost auta navíc umožní krmení přímo v terénu,“ těší se maminka Lada.

Vstupenky na oblíbenou předvánoční událost mizely v rámci několika minut. „Litomyšlský koncert byl vyprodaný za čtyři minuty,“ vzpomíná Telecký. „Návštěvníci nás následně zavalili prosbami o přidání dalšího představení.“ A pořadatelé jim vyhověli. Sedm koncertů na pěti lokacích – v domovských Morašicích, Poličce, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a ve Vysokém Mýtě navštívilo 2 430 návštěvníků. Na pódiu před nimi zaburácel orchestr čítající padesátku muzikantů a zpěváků s věkovým rozptylem 48 let, což z Hudby rázem činí událost bořící hráze nejen mezi handicapovanými a zdravými, ale i překážky generační. Stejná pestrost pak panuje i v hledišti. Sto čtyřicet dobrovolníků – pořadatelů a dva a půl tisíce návštěvníků spojuje jediné: nesmírně autentický, příjemně strávený společný čas, jehož výstup zásadně pomůže v nelehkém životě blízkým sousedům.

„Uplynulý ročník finančně ovlivnily i Hudbě spřátelené projekty,“ popisuje Telecký. „Máváme a děkujeme proto do Řetové, Vysokého Mýta, Morašic i Říkovic a velmi nás těší, že tamní spolkové či školní aktivity sympatizují s naší myšlenkou a ve sbírce nám pomáhají. V budoucnu se podobným spolupracím chceme ještě více věnovat,“ dodává. „Stejné poděkování zaslouží i partneři a podporovatelé festivalu. Díky jejich podpoře mohla k Vopálkovým putovat skutečně každá koruna, kterou diváci zaplatili za vstupné, poslali na účet nebo do kasiček.“

V letošním roce se Hudba chystá na svou devatenáctou sezónu. Sourozence, které pro svou podporu vybrala, představí na začátku listopadu, kdy tradičně zahájí i předprodej vstupenek. „Do té doby nás čeká tradiční práce na zajištění financování festivalu a tvorba nového konceptu dramaturgie,“ říká Telecký. „Novou a pro budoucnost klíčovou výzvou se stává i zkušebna, která pojme nejen celý orchestr, ale i jeho produkčně-technické zázemí,“ vypráví. Projekt se navíc plánuje rozrůst i o vlastní letní tábor. Nejen za práci s mladými lidmi ho letos v březnu ocenila i Česká rada dětí a mládeže a město Litomyšl.